Przejdź do treści
Projekt

Projekt

  • przez
Jakie są wymagania projektu do druku?

Najważniejsze aby projekt do wydruku miał przynajmniej taki rozmiar i dokładnie takie proporcje, w jakich ma być wykonany nadruk i wysoką rozdzielczość (najlepiej 300 ppi).

W przypadku logotypu lub innej grafiki, najlepiej, żeby projekt był plikiem wektorowym (formaty eps, svg, ai, cdr) albo obrazkiem png. wysokiej jakości.

Dobrze, jeśli projekt nadruku będzie wykonany w palecie barw CMYK. 

Jak sprawdzić rozmiar projektu?

Aby sprawdzić rozmiar grafiki na komputerze Apple, wystarczy kliknąć w plik prawym przyciskiem myszy, wybrać „Informacje”, a potem „Więcej informacji”, wyświetli nam się rozmiar obrazka podany w pikselach.

W systemie Windows klikamy w plik prawym przyciskiem myszy, wybieramy „Właściwości” a następnie „Szczegóły”, wyświetli nam się rozmiar także podany w pikselach.

Co to jest paleta barw CMYK?

Paleta barw CMYK to gama kolorów używanych przez niemal wszystkie urządzenia drukujące. Zawiera ona mniej kolorów niż paleta RGB używana przez ekrany urządzeń elektronicznych, przez co kolory wydruku mogą się różnić od tych na ekranie jeśli nie zmienimy barw projektu z RGB na CMYK.

paleta RGB vs paleta CMYK różnice barw

Jak zmienić paletę barw projektu na CMYK?

Aby zmienić paletę barw projektu do wydruku z RGB na CMYK, możesz skorzystać z programu graficznego takiego jak Photoshop lub darmowy Gimp. Jeśli jednak korzystasz z tych programów, pewnie doskonale o tym wiesz… 😛

Możesz też skorzystać z jednego z wielu, darmowych internetowych narzędzi, wpisując w wyszukiwarkę Google „convert rgb to cmyk” albo „zamień rgb na cmyk”. Oto jedno z takich narzędzi: www.imageconvert.org/rgb-to-cmyk 

Czy pomagacie klientom w przygotowaniu projektu?

Tak! Jeśli dostarczysz nam swój projekt, postaramy się pomóc Ci dostosować go do wydruku. Jeśli będą to kosmetyczne poprawki (zmiana palety barw, delikatne przeskalowanie) zrobimy to za darmo.

Jeśli projekt będzie wymagał większej obróbki (np. łączenia kilku grafik w jedną, podmiany napisów, usuwania tła, czy dodania innych elementów) może być konieczna dodatkowa opłata zależna od złożoności prac i czasu pracy grafika. Ustalimy wspólnie wycenę i na pewno się dogadamy 😉

Czy wykonujecie projekty na zamówienie?

Tak! Nasza drukarnia współpracuje z doświadczonymi grafikami, którzy mogą przygotować dla Was projekty na zamówienie. Tworzymy wizytówki, banery, logotypy, plakaty, ulotki i inne bajery.

Ile kosztuje przygotowanie projektu graficzego?

Cena projektu uzależniona jest od poziomu skomplikowania, ilości materiałów dostarczonych przez klienta i godzin pracy grafika. Wycenę wysyłamy do akceptacji przed przystąpieniem do projektowania i nigdy nie zmieniamy jej w trakcie!